Video je internetový fenomén. Většina lidí si raději klikne na odkaz s videem, než na text. Video přitáhne pozornost a je velmi dobrým nástrojem pro on-line marketing. V krátkém čase sdělí hodně informací. Co frčí, co zabírá? Co potřebujeme vědět, abychom, třeba i vlastními silami, dokázali firemní video vymyslet a vytvořit? Sledujte nápady, tipy a inspirace v této rubrice.
Dobré video se o vaši reklamu postará samo. Lidé si ho budou sdílet a bude na internetu dál žít svým životem. Tak třeba tato ukázka propagačního klipu baseballového klubu Miners Kladno. Toto video doputovalo od hráčů a příznivců klubu dál k veřejnosti a v následujících měsících pomohlo k baseballu přivést několik desítek nových dětí. A to byl záměr. Dnes mají Miners Kladno jednu z největších hráčských základen v dětských kategoriích od 6 do 10 let mezi baseballovými kluby.
Dobrý střih. Dobrým střihem vytvoříte iluzi skvělé akce i tam, kde se nic nedělo. Určujete rytmus filmu. Vybíráte jen ty nejlepší záběry, kde se něco děje. Dlouhé záběry v jedné kompozici - to není to pravé. Střídejte celky a polocelky s detaily. Hledejte emoce, pohyb, gesta, barvy, detaily a neotřelé úhly záběrů. Podobně, jako SVČ Ivančice ve videu B on-line.
Stručnost a kratší stopáž. Vyvarujte se dlouhých videí, nicneříkajících záběrů či zdlouhavého vysvětlování v komentáři. Méně je více. Po 3 minutách pozornost diváka upadá. Možná budete překvapeni, kolik informací se vejde do minutového klipu. Vaším spojencem je právě obraz. Několik vteřin obrazu nahradí odstavec komentáře. Klip Baseball Road Show se s ničím nepárá. Přináší divákovi informaci v několika stručných větách a ukazuje baseball jako atraktivní sport. To vše v dynamickém střihu s výborným hudebním podkresem. Dynamika, pohyb a emoce v 67 vteřinách.
Dobrá hudba. Dobrý hudební podkres podle nás tvoří polovinu dojmu z výsledného videa. Emoce, nálada, napětí nebo tempo filmu - to vše můžeme podpořit vhodnou hudbou. Vždyť třeba u takového Titaniku bychom si bez slavné melodie ani pořádně nepoplakali. Při výběru hudby dbejte na autorská práva. Známý hit sice vaše video možná vystřelí až do nebes, ale vlastník autorských práv nemusí být nadšený. A kde tedy hudbu najít? Můžete ji koupit v některé z hudebních bank (třeba na www.hudebnibanka.cz) nebo získat volně dostupnou (třeba na www.freemusicarchive.org). Volnou hudbu najdete také v hudební knihovně na YouTube.
Pohled do života jiných lidí. A jsme u současného fenoménu - youtuberingu. Čili videí, ve kterých nám protagonisté ze svých pokojíků sdělují pro život "zásadní" informace, předvádějí (často na veřejnosti) šokující, ale někdy i velmi zábavné věci, nebojí se dělat si legraci sami ze sebe a sdílet to s celým světem. Tento styl zábavy nemusí sednout každému. Ale přemýšlejme, jak tento módní trend využít ve vlastních videích a oslovit jimi typickou cílovou skupinu - tedy obvykle teenagery. Video "Selfie" je typem jakoby "real live" videa. Je zároveň "teenagerovské" a zároveň slouží jako výuková pomůcka k rozvoji kompetence k zodpovědnému rozhodování.
Emoce. Tam, kde jsou emoce, tam je lepší zapamatování. Dejte do videa vtip, nadšení, radost, napětí, vztek, překvapení… a pomůžete mu. Ostatně filmové reklamní klipy jsou právě o emocích s cílem upoutat pozornost a donutit nás otevřít peněženku. Ukázka klipu Vířivka je ze série osmi upoutávek na kladenský aquapark. Všechny mají společné jedno: představit prostředí aquaparku jinak, než obvyklými záběry koupajících se lidí a stříkajících vodotrysků. V každém najdeme malý příběh, obvykle s překvapivou pointou. Jedněm lidem se to líbí, jiní kroutí hlavou, co to jako má být. Ale to je v pořádku. Vždyť vzbuzují emoce. Kromě Vířivky se podívejte na ukázky ze stejné série: Jeskyně a Skluzavka. A také na jeden hororový klip. Bar Mosillana v Ivančicích to vzal ve své upoutávce opravdu od podlahy. Podívejte se na horor na motivy filmu Kruh.
Netradiční zpracování. Zkuste třeba časosběrné video. Časosběr, anglicky time-lapse, patří do skupiny tvůrčích postupů, které umožňují zaznamenávat události tak, že snímková frekvence záznamu je mnohem nižší než snímková frekvence při přehrávání. Jedná se o záběry pořízené v (relativně) dlouhých časových intervalech a jejich zobrazení ve zrychleném tempu. Jinak řečeno – záznam se provádí frekvencí například jeden snímek za minutu, ale poté se přehrává 25 snímků za sekundu. Tímto postupem je možné zaznamenat i poměrně dlouhé časové úseky (běžně v řádu hodin, dnů, týdnů i měsíců) a přehrát je během několika desítek sekund a v principu tím zobrazení časových událostí zrychlíme. K vytvoření časosběrného videa je potřeba fotoaparát, který umožňuje intervalové snímání. Tuto funkci najdete dnes už u celé řady fotoaparátů nebo třeba i u některých tzv. outdoorových kamer. Pak potřebujete stativ, širokoúhlý objektiv a trpělivost. V ukázkách uvádíme time-lapse video Norsko, stavbu bazénu za minutu a půl a také jednu dlouhou cestu.
Na internetu najdete celou řadu time-lapse videí i návodů, jak takové video vytvořit.
Další tipy a zajímavá videa budou brzy následovat :-)