Další aplikace, které využívají umělou inteligenci
Víte, že některé z těchto technologií již mnozí z vás dobře znáte a dokonce je pravidelně používáte, aniž byste tušili, že na druhé straně displeje je umělá inteligence.

Google překladač

Znáte někoho, kdo umí zároveň čínsky, španělsky, norsky a rumunsky? Že neznáte? Ale ano, přece váš počítač a telefon. Strojové překlady z jednoho jazyka do jiného je dnes již na takové úrovni, že u hlavních světových jazyků při běžném čtení uživatel nemá šanci poznat, že mu text nepřekládal živý člověk, ale počítač. Překladače totiž využívají technologie umělé inteligence k tomu, aby stále lépe dokázaly rozpoznat správný kontext. Jejich překlady jsou díky tomu stále kvalitnější.

Počítač nebo telefon dokáže překládat prakticky v reálném čase psaný i mluvený text. Můžete tak mít ihned k dispozici titulky k cizojazyčnému filmu nebo si po namíření fotoaparátu ve vašem mobilu nechat na displeji ihned zobrazit do češtiny přeloženou nabídku jihoamerické restaurace.

 

Obrázek: Překladač Google již zvládá více než 130 jazyků z celého světa. Jednou z jeho užitečných vlastností je překlad textu snímaného kamerou. Nemusíte nic přepisovat, stačí telefon namířit na neznámý text a na displeji okamžitě vidíte překlad. Zdroj: Engadget.com.

 

Překladač Google je aktuálně založen na systému označeném zkratkou GNMT (Google Neural Machine Translation), který byl vyvinutý společností Google a představený v listopadu 2016. Využívá umělou neuronovou síť ke zvýšení plynulosti a přesnosti v Google Translate. GNMT zlepšuje kvalitu překladu použitím metody strojového překládání založeného na příkladech (EBMT - Example-Based Machine Translation). Metoda spočívá v tom, že se systém „učí” z milionů příkladů přeložených textů z různých zdrojů. Protože stejný výraz lze v různých kontextech překládat různě, velká zásoba příkladů stroji umožní vybrat z dostupných překladů ten, který bude nejpravděpodobněji vyhovovat vaší situaci.

 

Obrázek: Kontextový strojový překlad v praxi. Bezchybně je Googlem přeložen nejen hlavní slogan z plakátu, ale také název seriálu, ke kterému se plakát vztahuje. Bez kontextu by si na názvu vylámal zuby i profesionální překladatel.

 

Už ti bylo 18?

Podobnou techniku učení se na obrovském vzorku příkladů využívá i inteligentní rozpoznávání lidských tváří. Věděli jste, že počítač z vaší fotografie dokáže určit, zda jste muž nebo žena a většinou i velmi přesně odhadnout váš věk? Program se naučí rozpoznávat určité rysy v obličeji na portrétu neznámé osoby. Ty pak porovnává s údaji získanými na základě vyhodnocení velkého množství fotografií, u kterých jsou údaje o portrétované osobě známé a podle míry shody určí přibližný věk i pohlaví z portrétu. Ve většině případů je shoda s realitou velmi dobrá a pravděpodobně bude lepší než by byl váš vlastní odhad.

Obrázek: detekce věku a pohlaví osoby na fotografii. Programu stačí poskytnout fotografii v běžném rozlišení a kvalitě, výsledky bývají překvapivě přesné. Zdroj: Facelytics.io

 

Vyzkoušet si tuto technologii můžete sami například na stránkách https://www.facelytics.io/, https://howolddoyoulook.com/, https://www.facialage.com/ nebo https://age.toolpie.com/.