K tomu, aby se organizace začala trvale rozvíjet, potřebuje tři hlavní věci – potřebuje znát sama sebe, aby měla relevantní data pro rozhodování. Na základě toho vytváří se svými pracovníky strategický plán své organizace a k tomu zpracovává plán realizace, jak tento strategický plán realizovat. K tomu, aby organizace dobře poznala sama sebe, potřebuje realizovat evaluaci (hodnocení) organizace, kdy cílem je poznání shody či neshody v názorech pracovníků organizace a identifikace slabých stránek organizace.
Aby evaluace skutečně umožnila objektivně reflektovat součastný stav organizace je nutné mít k dispozici takový evaluační nástroj, který takovéto parametry splní. AISIS takovýto nástroj pro organizace a pro další organizace vyvinul a dává jej organizacím k dispozici.
Takovým nástrojem je How 2 Know, který je cíleně zaměřen na NNO a SVČ. How 2 Know je jednoduchým on-line hodnotícím a sebehodnotícím nástrojem, který se zaměřuje na evaluaci organizací a hodnocení úrovně kompetencí pracovníků.
Byl jsem necelý rok ve funkci ředitele. Nevěděl jsem kam skočit a co mám vlastně jako ředitel dělat. Bylo toho tolik, že jsem řešil spíše nějaké operativní věci. V tu dobu jsem dostal nabídku účasti v projektu "Trvalý rozvoj SVČ". Organizátoři mě nemuseli dlouho přemlouvat, věděl jsem, že tohle potřebuju já a také celá naše organizace.
Základním výstupem hodnocení organizace je v první fázi názorový rozptyl, který vyjadřuje, jak se lidé v organizaci shodují nebo neshodují v hodnocení dané činnosti. Ideálem, je pokud se všichni hodnotitelé naprosto shodují (všichni dají stejné hodnocení na škále). Jakmile se začnou v názorech lišit, začne se rozptyl zvyšovat. Jakmile otázka dosáhne kritického rozptylu, je třeba se touto otázkou zabývat a diskutovat o ní. Cílem je sladit názory všech hodnotitelů (ideálně na společném setkání) a dosáhnout shody.
Po několika dnech po přihlášení do programu přišly instrukce k on-line evaluaci naší organizace. Nejprve jsme jako vedení vysvětlili všem našim kolegům cíle, záměry a důvody účasti v projektu. Mluvili jsme o tom a diskutovali, dokud jsme neodstranili všechnu nedůvěru u našich kolegů. Co se týče evaluace - rozhodli jsme se, že chceme znát názory všech pracovníků v organizaci. Vysvětlili jsme pečlivě všem zainteresovaným důvod, proč chceme znát skutečný stav naší organizace, aby neměli důvod zkreslovat své názory.
H2K je organizačně i časově nenáročný nástroj. Po přihlášení do systému mohou pracovníci organizace okamžitě začít s hodnocením. Po vyplnění hodnotících formulářů je okamžitě k dispozici řada přehledných výstupů.
|
Důležitým materiálem je závěrečná zpráva, ze které vyplývají inspirativní podněty pro tvorbu vize organizace. Zpráva musí obsahovat i takové informace, které budou podkladem pro diskuzi o rozvoji organizace se zřizovatelem.
„Po týdnu nám systém vygeneroval závěrečnou zprávu, která nám v první fázi pomohla k tvorbě strategického plánu naší organizace. Zde musím zmínit i formu zpracování závěrečná zprávy, která nám pomohla ke splnění úkolu zřizovatele, který byl se zprávou velmi spokojen. Zároveň část závěrečné zprávy přikládáme jako součást výroční zprávy. V této podobě ji využíváme v komunikaci s rodiči a také s médii,“ doplňuje
Evaluační modul H2K je on-line systém (h2k.aisis.cz) zaměřený na evaluaci úrovně organizace, který si může každá organizace nastavit sobě na míru a jednoduše ho ovládat i bez asistence externích odborníků. H2K umožňuje provést vlastní hodnocení nejen vedením organizace, ale i všemi pedagogickými pracovníky, případně dalšími hodnotiteli. H2K je systém, ve kterém si organizace může sama zvolit, které z 27 nabízených činnosti chce hodnotit. Každá z těchto činností obsahuje sadu klíčových otázek, pomocí kterých organizace identifikuje svojí úroveň v této činnosti. Získá tak spolehlivý základ pro její další rozhodování a směřování.
Obsah Modelu SVČ
Vedení
Strategické řízení
Pracovníci
Marketing
Komunikace v organizaci
Poznámka: vedle modelu SVČ máme model velká NNO a malá NNO.
H2K model Evaluace organizace vám umožní jednoduchým způsobem získat evaluační zprávu organizace, na kterém se mohou podílet všichni pracovníci organizace. Toto hodnocení vám velmi pomůže v dalším rozvoji vaší organizace.
Milan Appel / ředitel CVČ Lužánky a spoluautor modelu SVČ
Naše nabídka
Materiál Model SVČ - H2K
Metodický materiál: Analýza SWOT
Metodický materiál: Postup při evaluaci organizace a hodnocení úrovní kompetencí
Elearningový program: Evaluace a hodnocení